• 048/619 51 06
  • Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
  • Po - Pi 8:00 - 16:00

Obec Mýto pod Ďumbierom

Mýto pod Ďumbierom je obec na Slovensku v okrese Brezno. Leží na južnom svahu strednej časti Nízkych Tatier v doline Štiavničky. Na severovýchode a východe hraničí obec s katastrom mesta Brezno, na juhu s obcou Valaská a na západe s obcou Bystrá.

Mýto pod Ďumbierom sa nachádza pod Ďumbierom (2043 m n.m.), zo severnej strany, smerom k Mýtu, vybieha z nízkotatranského hrebeňa lesnatý Veľký Gápeľ, ktorý nad obcou klesá na výšku 936 m n.m. (Stupka). Zo západnej strany sa k Mýtu skláňa Horný Diel (842 m n.m.). Južným smerom je to Malý Gápeľ, ktorý končí zalesneným povrchom Zingoty (1170 m n.m.). Pod vrchom Šánske (847 m n.m.), ktorý patrí do Kráľovohoľských Tatier, sa nachádza najrovinatejšia časť celého chotára – Pohansko. Na juhu ešte treba spomenúť zalesnený Diel (900 m n.m.), ktorý úzkou Frlajzovou dolinou ústi do obce a cez lúčnaté svahy sa dvíha až ku Skalke (946 m n.m.) s televíznym vysielačom. V doline Štiavničky je minerálny prameň so zvýšeným obsahom železa.


Brezno
BBSK
ZMOS
Miestna akčná skupina Chopok-Juh
Horehronie
CreoDat
© 2007-2019 Obec Mýto pod Ďumbierom. Všetky práva vyhradené. Webdesign: CreoDat